Ana Sayfa > Diyet Yemekleri > Konuşarak kilo verilir mi?

Konuşarak kilo verilir mi?

Konuşarak kilo verilir mi?

Diyet Yemekleri

05 Aralık 2013

Yorum Yaz

2687 kez incelendi.


Nefes almak gibi kontrol edilmeden yapılan, otomatik bir davranış olmayan yemek yeme davranışı, düşüncelerimizle kontrol edilebiliyor. Hepimiz yemeden önce düşünüyoruz, düşüncelerimiz bizim şişman normal kilolu veya zayıf bir kişi olmamızda etkili oluyor. Terapiden destek alarak, düşünceleri kontrol ederek kalıcı bir şekilde kilo verilebileceğini ifade eden REEM Nöropsikiyatri Merkezi’nden Psikiyatrist Dr. İnci Vural, konuyla ilgili görüşlerini paylaşıyor.
Yerken ne düşündüğümüz diyet başarısını etkiliyor
Yerken ne düşündüğümüz kilo alma ve vermede büyük ölçüde pay sahibidir. Düşüncelerle yeme konusuyla tanışmak, kişileri verilen kiloların geri alınmadığı, sağlıklı bir yaşama davet eder. “Benim kilo vermem mümkün değil.”, “Ufacık bir kurabiye yesem ne olur sanki?”, “Zayıf insanlar her istediğini yiyor, bu haksızlık.” gibi olumsuz düşünceler ve acıkmayı acil bir durum olarak görmek, diyet yapılmasını zorlaştırır.
Terapiyle kilo vermede ilk 6 hafta önemli
Kilo verme ve mevcut kiloyu koruma konusunda hedeflerin net belirlendiği ve kararlı olunan ilk 6 hafta, terapide oldukça önemlidir. Bu yoğun 6 haftada düşüncemizle ilgili temel becerilerin kazanılması, kilo vermeye ve sürdürmeye olan inancın pekiştirilmesi sağlanmaya çalışılır. Bu becerileri kazanmak için, programa konsantre olmamız önemlidir. Terapi döneminde, ekipte ne yediğimizi takip eden bir diyetisyenin de olmasında fayda vardır.
Uygulanan bu terapi programıyla ortaya çıkan veriler sonucunda, 10 hafta içerisinde, 9 kg kaybı ve geri alınmayarak korunabildiği bilimsel olarak ispat edilmiştir. Tüm bunları gözden geçirerek ve çalışmaya motive olarak diyete başlamak, başarı oranını artıracaktır.
Psikiyatrist Dr. İnci Vural

Etiketler: ,

Yorum Yaz

*