Ana Sayfa > Kahvaltı > Bazlama tarifi

Bazlama tarifi

Bazlama tarifi

Kahvaltı

24 Aralık 2013

Yorum Yaz

4050 kez incelendi.


Bazlama bildiğiniz gibi her öğünde yiyebileceğiniz ekmek türü bir yiyecek olup genellikle kahvaltı sofralarında tercih edilmektedir. Geli hep beraber bazlamanın tarifine bakalım, şimdiden afiyetler diliyoruz.
Malzemeler

  • 1.5 bardak ılık su
  • 1 çay kaşığı şeker
  • 4 bardak un
  • 1 çay kaşığı tuz
  • 1.5 çay kaşığı kuru maya veya 1/4 paket yaş maya

Bazlama tarifi


Bazlama Hamurunun Yapılışı
Mayayı, tuzu ve şekeri ılık suda eritin. Karışıma unu ekleyip yumuşak bir kıvamda (kulak memesi denilen kıvam) yoğurun. Hamurun üstünü ıslak nemli bir bez ile örtün. Yaklaşık 2-2.5 saat, hamur iki katına çıkıncaya kadar oda sıcaklığında dinlendirin. Hamur istenilen ölçüde mayalandığında, bazlama yapımına başlayabilirsiniz.
Bazlamanın Yapılışı:
Hamuru 5 parçaya ayırıp yuvarlak beze yapın.. Bezeleri ıslak nemli bir bezin üstüne koyup üstlerini yine ıslak nemli bir bez ile örtün. Hamuru, ıslak nemli bezin üzerinde dinlendirmek, hamurun daha fazla kaparmasını ve içini çekmesini sağlıyor. Bezeleri 10 dakika dinlendirdikten sonra yaklaşık yarım santim incelikte yuvarlak açın. Bu işlem için ellerinizi kullanmak daha pratik olacaktır. Tekrar ıslak nemli bezin arasına koyup 10 dakika daha dinlendirin. Hamur hazır olduğunda teflon tavayı orta büyüklükteki ocağınızda, kısık ateşte ısıtın ve hamuru tavaya koyun. Bir dakika kadar bekletip ardından ıspatula ile sürekli çevirerek ya da sağa sola oynaratak pişirin. Bu işlem, bazlamanın daha güzel pişmesini ve bazlama ekmeğinini tavaya yapışmamasını sağlar.

Etiketler: ,

Yorum Yaz

*